Nuestro Alebrije
logotipo Alebrije Mexican Restaurant ®

Начос 14,50 €

 (вегетаријанец)


Мини Начос 9,50 €

Пржени чипсови од тортиља од пченка со грав од гратин сирење и пико де гало со халапењо.


*Со екстра чили + 5,00 €


Гуакамоле (веган). 14,50 €

Исто како што прави баба со чипсот од тортиља и пико де гало.

Со или без коријандер побарајте го по ваш вкус.


Кесадиљас

(млечни производи) ( глутен)

(2 идентични единици)

Кесадилите се сервираат на пченична тортиља*

Може да се нарачаат со пченкарни тортиљи без глутен.


Сирење 7,50 €

Чори сирење 8,00 €

Сирење печурки 7,70 €

Пилешко 9,50 €

Говедско месо 9,50 €

Синхронизирано. 10,00 евра

шунка, сирење како марамче.


Луди компири 9,80 евра (зачинета)

Домашен рецепт со компири со разновиден сос од чили.


Пилешки флаути: 9,80 евра (млечни производи)

(3 единица/плоча)

Крцкави тортиљи од пченка

со пилешко, зелена салата, крем


Пилешко Чимичанга . 2 единици _ 9,00 евра ( лактоза )


Салата Нопалес: 17,50 евра

 (вегетаријанска или веганска) (млечни производи)

Нежен кактус на кревет од домати, пико де гало и сирење


½ Салата од Нопалес. 11,00 €

(вегетаријанска или веганска) (млечни производи)


Рефрид грав 9,50 € ( вегетаријанска) (млечни производи)

Со гратин сирење и тортиља чипс.


Топено сирење 11,80 €

(млечни производи) (глутен)

Сирење, печурки и хоризо гратин придружени со тортиља од пченицаЧили со месо 14,80 €

Грав зачинет со различно месо,

зеленчук и зачини


Сопес

(тие не се супи)

Рачно изработени палачинки од пченка со различни придружни.

Обично грав, зелена салата, сирење и различно месо или зеленчук.


Вегетаријанска Сопе по 6,50 евра.

Вегетаријанец (млечни производи)

Пржено пченкарно брашно со црн грав, зелена салата, павлака сирење и кромид

    

Хоризо Сопе 7,00 евра единица (млечни производи)

Пржено пченкарно брашно, црн грав, хоризо зелена салата, павлака, сирење и кромид.

    

Пилешка супа. 7,50 евра единица (млечни производи)

Пржено пченкарно брашно, црн грав, пилешко, зелена салата, павлака, сирење, кромид


Сопе пибил. 7,50 евра единица

Пржено пченкарно брашно, црн грав, кокинита пибил, зелена салата


Tatemada chalupitas по 7,00 евра ( млечни производи) (вегетаријанска)

Основа од пченка, рачно изработена, лесно напечена и домашен печен татемада сос, со сирење и кромид.


Тетелас . 9,50 евра

Полнети со грав, наут и црн грав.

Во придружба на пико де гало. вегански


Чаби месо. 9,50 евра единица (млечни производи)

Рачно замесена тортиља од пченка од тесто од гордита,

кој се пржи и се полни со различни состојки.


Gordita de Plátano Macho по 11,00 евра (привремено надвор од менито)

Чаби хлебните и наут со винегрет од цвекло и карфиол во сос од пуја чиле Вегански или вегетаријанец


Tacos

2 еднакви единици по порција во тортиља од пченка


Пибил цицалче 7,50 евра

Овчар 7,50 евра

Коризо од бадем 7,50 €

Телешка тинга 8,00 €

Скара 10,00 €

Свежо пилешко 7,50 €

Стек и сирење 7,50 €

Кампечано 8,50 €

Извлечено свинско месо 8,00 евра

Вегански пастор. 8,50 евра

Сезонски зеленчук 8,00 €

Вегански колбас. 8,00 €

Диво! 23,00 €

Асортиман од 6 тако од 3 сорти идеални за 2 лица.

По избор на готвачот


Тепсија:

Казуелитите доаѓаат со 6 тортиљи за да можете сами да ги составите такосовитеТепсија. Овчар 18,50 €

Посно свинско месо со допир на ананас, кромид и цилантро.


Тепсија. Пибил цицалче 18,50 €

Печено свинско месо со типична маринада во јужно Мексико,

придружени со виолетови зеленчуци.


Пилешко тепсија со цвет од тиква 19,00 € (млечни производи)

Пилешко со павлака печурка и цвет од тиква


Фахита со пилешки 18,50 евра (млечни производи)

Пилешки гради на скара со пиперки и домашни сосови

Говедско месо фахитас 19,00 евра (млечни производи)

Говедски ленти на скара со пиперки и домашни сосови


Тепсија од телешко Тинга. 18,50 €

Рендано говедско месо со зачинет допир.


Јагнешко скара. 20,50 евра

Бавно варено јагнешко ребро и бутче на пареа

Зачинет со гуахило чиле, ароматични билки. и се служи со кромид и коријандер .


Веганска или вегетаријанска тепсија. 16,00 €

Мешавина од сезонски зеленчук со што се обезбедуваат најсвежи состојки.


Селска тепсија (млечни производи) 18,50 €

Стек, chorizo, сирење и поширан кромид.


вегански овчар                      18,50 €

Текстурирана соја со типични преливи на овчарот.


повлечен свинско месо ( сенф, ореви)                            18,00 €

Свински бут украсен со сос за скара од мед сенф и задушен кромид.


Специјалитети


* Крт енчилада. 20,50 евра

(ореви, кикиритки, глутен, млечни производи)

Тортиљи со пилешко, крт сос, придружени со малку зачинет гарнир.


*Enchilada Suiza (млечни производи)                            20,50 евра

сос од зелени доматило ,

печурки и цвет од тиква со гратин од пилешко и сирење.


*Долгото подготвување јадења во деновите со голем капацитет на просториите може да потрае и до 40 мин. Проверете кај персоналот за достапност


Birria de Res 19,50 €

Идеален за 2 лица

Задушено говедско месо во неговиот сок со допир на рерна

Онаму каде што консомето се ожени со сопственото месо

во такос искапен во неговиот пикантен допир, со зеленчук од лимета и цилантро
печени


Чипотл Рибс. 22,50 евра

Во сос за скара/чипотл Пататас Локаси и тортиљи.

 


Говедско ребро со ниска температура

Чипотл со пико де гало. 23,50 евра

супа од гуахило (вегански) без глутен.

10,50 евра

Гуахило чили супа, тестенини од домати и киноа.

вкусно со допир на лимон


Позоле во месеците април до септември ќе биде по претходна нарачка од 24 часа

Позоле 15,00 €*


1/2 позоле 10,50 €


Позоле. Од нахуатлските позоли , од tlapozonalli , што значи пенливи, тоа е чорба направена од зрна пченка какахуазинтла, која претходно се готви два часа и во овој процес, зрната пченка ја губат влакнестата обвивка што ги покрива и кога ќе зовријат. дали се отворени како цвет, што им дава пенлив изглед.

Придружуван е со свинско или пилешко, различен зеленчук, а одозгора украсна ротквица и зелена салата.

Автентично традиционално мексиканско јадење.

Малку е зачинета за да одговара на сите вкусови, но ако додадете лимета или лимон и чили во прав по вкус, го вади целото свое битие, во ова јадење кое ве носи во најдомашното Мексико.

Во време на топло време, бидејќи неговата побарувачка е помала, ќе се прави по претходна нарачка.Chiles en Nogada 30,00 €

Се состои од претходно печени и излупени поблано зелени чили, полнети со најмалку 20 состојки, вклучувајќи свинско или говедско месо, домат, кромид, бадеми, борови ореви и зачини, различни овошја како јаболко, калинка и праска, за да наведеме неколку.


Сезонско јадење Од септември до ноември

Вон сезона само по претходно барање.

 Домашни десерти 6,00 €

(според достапноста)


Панакота Dulce de leche

Флан за сирење

Јогурт со бисквит сируп и сусам

Чоколаден мус со захаросани портокали

Манго глушец (веган)